Milyen érzés kezünkbe fogni azt a szakácskönyvet, aminek ételeit közösen „főztük” ki?
A műhelymunkában résztvevő tanulók tegnap délután élték át ezt, ahogyan a RIDENS Szakácskönyvet a kezükbe fogták. Felidéződtek az alkotás örömén, büszkeségén túl, az illatok, ízek, hangulatok, érzelmek és a sikerélmények is, melyek ehhez kapcsolódnak. Felismerték, mit fotóztak ők, melyik recept van például a nagyikától, ki írta be a gépbe az étel leírását, ki illesztette be és formázta a képet, milyen volt a laminálás, mire kell figyelni a spirálozásnál! Ezt a szakácskönyvet bárki kézbe veheti, forgathatja, használhatja. A szöveg mellett a képek, megmutatják az ételek elkészítésének lépéseit is. Színes és tartós is a laminálásnak köszönhetően, így sokáig használható lesz. Közös diavetítéssel, a hangulatos képsorok felidézésével, mutatták be a hosszú munkafolyamat eredményét.
Erre a projektzáró rendezvényre sok finomsággal készültek a gasztrotudorok. Vendégül látták a sikereik iránt érdeklődőket, akikkel a közös falatozás során osztották meg tapasztalataikat. Nekiláttak kitalálni, az elkészült oktatódoboz játékait is, kipróbálták magukat egy kis vetélkedéssel, ismereteik felidézésével. A közös munka folytatódik még, hisz a kártyák sok lehetőséget rejtenek! A játékszabályok sora hosszú, melyeket leírnak, hogy mások is sok örömet találjanak a velük történő foglalkozásban, a játékos tanulásban.
Hagyományőrző gasztrotudorok, a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásaként, az innovatív tanulási környezet kialakítását segítő hazai programok támogatása alapján:
Gasztro tudorok a Múzeumfaluban
A múzeumfalu hangulatos portáján gasztronómiai foglalkozáson vettünk részt, mi a Nyíregyházi RIDENS Szakgimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium hagyományőrző gasztro tudorai. A régmúlt kenyérsütését elevenítették fel nekünk ezen a kort idéző helyszínen. Megismerkedtünk például a tekenővel, a kovászfával, szakajtóval, azsaggal, pemettel meg persze, a sütőlapáttal is. A kemencében sütés fortélyait leshettük el, megbizonyosodtunk arról is, milyen sok erő kellett a tíz-tizenöt kiló liszt bedagasztásához. A leányaink, meglepődve hallhatták, hogy aki nem sütött jó kenyeret, bizony régen férjhez sem mehetett! Sok-sok múlt idéző tudással gazdagodtunk.
Köszönjük ezt a hasznos, érdekes délelőtti programot a Nemzeti Tehetség Program pályázati lehetőségének, mely az Innovatív tanulási környezet kialakítását segítő hazai programok címet viseli.